Vánoce, Vánoce, už jsou o krok blíž! 

11.12.2020

Co my a advent? A kolik toho sní Britové ke štědrovečerní večeři? 

Míša&Marťa

Tak a je to tady. Jedenácté okénko bylo otevřeno, a psaní druhého adventního článečku započato! O čem dnes budeme debatit, Marti?

zdroj: unsplash.com
zdroj: unsplash.com

Dneska bych se zastavila opravdu u adventního času a jeho prožívání, protože já to rozlišuji jako dvě odlišná období. Minule jsme si povídaly o tom, jak jsme Vánoce prožívaly dříve, tentokrát se ale přesuneme do současnosti a povíme vám, jak to vnímáme dnes. Tak Míšo, pověz nám, co pro tebe znamená advent?

Teda Marti, hnedka takhle z vostra. Si připadám jak na potítku! Přiznám se, že k tomuto nemám až tak příliš co říct. Pokud jste četli náš poslední článek, tak jistě víte, že tento čas nijak extra nevnímám. Vyrůstala jsem v rodině, ve které se advent neřešil nějak víc, než že se každou neděli zapálila nová svíčka na adventním věnci. Proto u mě tato jediná tradice pokračuje i nadále.

Já vlastně původně také úplně ne, zapálila se svíčka a Vánoce byly zase o kus blíž. Ale v jisté době jsme začaly s holkami se sboru zpívat k rozsvěcení vánočního stromku u nás na náměstí. A jelikož se tam sešlo vždycky hrozně moc lidí a pódium by na takovou slávu nestačilo, vystupovaly jsme vždycky na ochozu kostela, kde představitelé města a církve zapálili svíčku a my k tomu dělaly hudební doprovod, stejně jako k ohňostroji, kterým rozsvícení vždycky vyvrcholilo. Ale protože to byl církevní prostor, nemohly se na ochozu zpívat koledy, ale vždycky jenom roráty.

Tak to tě hned Marti poprosím, jestli bys nám všem pro jistotu upřesnila, v čem spočívá rozdíl.

Koledy zná každý druhý, to znalost rorátů z vás udělá husťáka! 

Moc ráda, roráty jsou moje srdcovka a těším se na ně každý rok mnohem víc než na koledy. Rozdíl spočívá hlavně v tom, že se v textu neobjevuje nic o narození, žádné fidli fidli na housličky ani pastýři, co se jdou podívat na Ježíška. Právě proto, že se vztahují jen k adventnímu období. Textově je to většinou o čekání na příchod Spasitele, ale i melodika je o dost jiná, protože se původně zpívaly na ranních mariánských rorátních mších ještě za svítání, které měly trochu mystičtější a poklidnější atmosféru. Což mě přivádí k tomu, že už asi dva roky mám za cíl na ranní roráty zajít, ale zatím se mi nikdy nepovedlo včas vstát a vydat se do sv. Víta na 6:30. 😊

Jooo to se mi vlastně úplně vybavuje! Na našem Biskupském gymnáziu jsme totiž pravidelně zpívali na mších a úplně si pamatuju, jak bylo složité najít podle všech těch pravidel, co se kdy může a nemůže zpívat! 😊

To chápu, občas není lehké se v tom zorientovat. Ale ironie je, že ačkoliv jsem tehdy při rozsvěcení stromečku vůbec nechápala, proč nemůžeme normálně zpívat koledy, tak dneska jsem já ten prudič, co chodí a říká, že o adventu musíme se sborem zpívat aspoň nějaké roráty a že gloria se rozhodně pro postní ani adventní dobu nehodí. 😊

Jejda, jak se o tom teď bavíme, tak zjišťuji, že náš světově uznávaný dětský sbor na svých turné mixoval všechno dohromady! To se asi ty francouzské babičky musely vždycky hodně divit! 😊 Ale tak pro uklidnění a porozumění nás všech, osvětlíš nám Marti, proč je brzké oslavování Ježíška takovým neduhem? Je to tím, že vlastně ještě nebyl narozený?

Dárky si taky nerozbalíš už na začátku prosince! 

V podstatě je to přesně, jak říkáš. Protože adventní doba je čekáním na jeho příchod, což se odráží i v jednotlivých čteních, žalmech, a právě i rorátech. Proto se koledy o adventu nezpívají (nebo zpívat nemají). Protože celá ta velká sláva s narozením přichází až na Štědrý večer. Je to něco jako rozbalit si dárek už na začátku prosince. 😊 Každopádně, abych nevypadala jako největší puritán - samozřejmě ať si zpívá každý, co chce a kdy chce. Jenom mě hrozně otravuje, že se tomu nedá uniknout a při každém nákupu už od listopadu jsem nucená koledy poslouchat, a to včetně bizarních discoverzí Tiché noci, což se mi stalo minule při výběru bot. Stejně jako, když si jdu na Staromák koupit svařák, a ječí tam falešné dětské hlásky z repráků "Ježíšku, panáčku". Vůbec nechápu, proč každému přijdou falešně zpívající děti tak roztomilé. Ony i děti mohou bez problémů zpívat čistě.

Neasi!! Mami, jestli to čteš, tak to tvoje klasické CD letos prosím u večeře nepouštěj! Jako bývalá sboristka špičkového sboru tohle prostě nedávám. To mi pak ten bramborovej salát ani nechutná, protože se při nízkých tónech nadzvedávám ze židle, abych jakoby pomohla ten tón vytáhnout výš a při vysokých tónech naopak zpěvákům dopomáhám svým krčením se. 😊 😊 To už je pak lepší neposlouchat nic, než takhle trpět. 😊 Ale dobře, to, jak nahlížíme na koledy, jsme tak nějak probraly, ale co vánoční výzdoba? Co ty a zdobení domu, stromečku?

Zdobit, nebo nezdobit? To je oč tu běží! 

Mám moc ráda vánoční výzdobu ve městech a vlastně chápu, že se dělá s předstihem. Mám ráda svítící dekorace v ulicích, které už nějakou tu předzvěst Vánoc přinášejí. Nicméně stromeček už mám spjatý opravdu spíš s Vánocemi, protože jsme ho vždycky zdobili až 23. prosince večer a mívali ho až do taťkových lednových narozenin. Dnes to máme s Jindříškem vlastně podobně, jen se řídíme liturgickým koncem Vánoc, což je první neděli po Třech králích (nebo tím, jak moc už stromek opadává 😊). Co mě vlastně občas trochu mrzí je, když někdo 25. prosince přijde a řekne "To byly letos ale Vánoce!" a přitom pro mě akorát začaly. 😊 Ale nebudu se vykecávat. Míšo, co ty a stromeček? Kdy zdobíte?

No, když jsem byla mladší - tedy po objevení toho, že stromeček můžu přichystat já a nemusí ho jen nosit Ježíšek -, tak jsme stromeček zdobili vždy 23. ráno a také jsme ho měli doma dokud nezačal opadávat nebo nejpozději do Tří králů. 😊 Nicméně mi bylo vždy líto, že je to všechno tak krásné jenom chvilinku a že si tu nádheru užiju jen pár dnů. Přeci jen po Štědrém dni je tu hned Nový rok a s ním i návrat do školy a klasického shonu, během kterého vymizí ta magická atmosféra a ze stromečku se stává jen kus krámu, který je nutný sklidit a uklidit místnost. Proto jsem přivítala smíchání zvyků anglického přítele, který vyrostl v rodině, kde je zvykem stromeček přichystat už jako součást výzdoby, která se vyvěšuje už na začátku prosince.😊 Člověk si pak tu krásu užívá o to déle! Co je ale trošku nepříjemné, je i jeho zvyk, dávat dárky pod stromeček tak nějak postupně, když se pořídí. "Vždyť stromeček vypadá nejlépe právě v obležení dárků!" No jo, jenže já pak vidím, jak přibývají a přibývají, a postupně mi dochází, že bych také měla ještě dokupovat. 😊😊Je to skoro jak taková soutěž, kdo přidá víc! 😊

Jedna spíš umí balit kluky, druhá radši dárky... 

Ale zase to má tu výhodu, že je můžeš spočítat předem! 😊 Já vždycky do poslední chvíle netuším, kolik se jich tam vlastně objeví, a pořád něco nakupuji a nakupuji, abych toho měla dostatek, kdyby se jich objevilo víc, než jsem čekala. Ale jsem teda typický nestíhač, co většinu dárků koupí v posledním týdnu před Vánocemi a pak je narychlo balí. Hrozně závidím lidem, co to umí zabalit krásně a esteticky, já mezi ně bohužel moc nepatřím.

Ha! To já se musím pochlubit! Protože jsem byla vždycky královna nejhezčeji zabalených dárečků! Teď jsem ale poťouchlá zero waste, takže balím do šátečků, které mi pak všichni musí vrátit a můžou se těšit na to, že v něm zase napřesrok něco dostanou. Pojďme ještě na závěr otevřít poslední téma a to, jak a kde teda Marti trávíš ten den D? 😊

Je libo špagetová dieta, nebo raději krocan? 

Každoročně je to trochu dilema, kde Štědrý večer a Boží hod oslavíme, trochu se asi rozepíšu. Naše nejkrásnější a zároveň první společné Vánoce jsme prožili v Římě, ty už asi nic nepřekoná. Ačkoliv jsem si nikdy nedokázala představit odjezd do zahraničí na tak velké svátky, je to v mnohém obohacující, člověk tolik neřeší právě dárky a stres kolem všech příprav a úklidu, ale spíš prožívání. Návštěva Colossea (tentokrát výjimečně ne pizzerie) na Štědrý den a půlnoční v Pantheonu taky není k zahození. A obměna štědrovečerní večeře na zdravější špagety také ne. 😊 Letos jsme plánovali podobný únik, ale kvůli současné situaci jsme si to raději rozmysleli. No, a co teď? Jsme s drahouškem sice oba ze stejného města, ale Vánoce v Kadani by pro nás znamenaly rozhodnutí, u kterých rodičů je oslavit. Nebo jestli každý se svými rodiči, a tím pádem bychom zase nebyli spolu. Uf, až jsem se z toho vystresovala. Líbila se mi i varianta, kdy jsme byli spolu v Praze a za rodiči přijeli až později. Ale stejně letos zatím vůbec netuším. Vám ale korona taky zhatila letošní plány, nemám pravdu?

Jejda tahle dramata úplně znám! Je pravda, že budu mít letos hodně jiné Vánoce, než jsem obvykle zvyklá, a to paradoxně proto, že letos zůstáváme v Česku. 😊 Normálně totiž navštěvujeme mou mamču 21., ráno 22. si děláme Vánoce a rozbalování dárečků na našem bytečku, no a večer odlétáme do Anglie, ve které trávíme Štědrý den s přítelovou rodinou. Zpět do ČR se vracíme 26. na Boxing Day. No a pak už nás čekají poslední oslavy 28., kdy navštěvujeme taťku s rodinou. 😊 Tyhle naše ulítané a rozlítané čtvery Vánoce vlastně neskonale miluju. Primárně pak to opuštění Česka, kde alespoň na několik dní zanechávám všechny své problémky a strachy z blížícího se zkouškového a jen si užívám tu krásnou idylickou pohodičku anglického venkova. Letos však zůstáváme v Česku, a tak alespoň prodloužíme návštěvu mé rodiny. 😊 Vánoce strávíme u mamči, kde se moc těším na tu kouzelnou reakci malé ségry, která bude vyhlížet Ježíška! Navíc si dám ráda trochu té - teď se podržte - dietnější sváteční hostiny, kterou v Česku oproti Angličanům máme 😊 😊.

Mě tedy hodně zaujalo, že považuješ salát s řízkem za dietní. Mohla bys nám prosím popsat, jak vypadá taková tradiční anglická štědrovečerní hostina?

No takhle, řekněme, že je to dietnější, protože si toho člověk vlastně nandá méně. Salát, řízek, někdo klobása, kapr a nazdar. To by ale nejspíš bylo pro britské gentlemany málo. Ti se na svou hostinu chystají už od rána, kdy raději nesnídají, protože vědí, že by to jinak nezvládli - pravidelně tedy dostávám od přítele vyhubováno za to, že snídám, a že si tak kazím večeři 😊. Ta tradičně začíná předkrmem, což u přítelovy rodiny bývá krevetový salát, kterého jsem jako vegeteriánka ušetřena - takže větší šance, že zvládnu dojíst další chody, cha! Poté následuje polévka, která je vždycky ale tak výborná, že se přejím právě jí. 😊 Minulý rok byla krémová brokolicová ale s půl kilem modrého sýra, takže nic lehkého a zdravého. 😊 No a teprve potom přichází hlavní chod, který se skládá z krocana, Pigs in Blankets (malé párečky obalované ve slanině), šťouchaných brambor, nádivky, kapustiček, celerových hranolek, mrkvové kaše, hrášku s kukuřicí, hromady omáčky a mého nejoblíbenějšího Yorkshire Pudding. Že se vám to zdá stále málo? Nebojte se, ještě pokračujeme, protože ani ne za hodinku přichází čas na anglické sýry, na které jsou Angličané velice pyšní. Výběr pěti sýrů ale nepojídají jen tak, obkládají si jimi speciální nasládlé krekry - což je za mě úplná hloupost, protože takový britský čedar je prostě geniální sám o sobě! No a během další hodinky přijde sladká tečka v podobě čokoládového brownies (sváteční pudink totiž nikomu moc nejede, takže se o něm sice člověk učí na hodinách angličtiny, ale pak se dozví, že se to stejně nikde nejí) plujícího buď ve smetaně či vanilkovém krému, kterému se říká custard. Je to něco jako naše šodo. 😊 No a domorodci - všichni kromě mě a přítele - si pak ještě vytváří sendvič s majolkou a zbylým krocanem a před spaním se ještě posilní sýrovými toasty, na jejichž přípravu využijí zbylý sýr. Stále se ti zdá náš bramborový salát jako obžérství? 😊

Nemám slov, to bych nesnědla snad ani za měsíc. 😊

Divila by ses, kolik jídla se vejde do jednoho poctivě připraveného Angličana. 😊

Už jen po přečtení toho výčtu jsem plná. 😊

Já se obávám, že jsme se tak rozepsaly, že jsou i čtenáři plní, plní informací. 😊

Tak už to nebudeme zdržovat, ať nám něco zbyde taky na příště.

Jsem pro! My vám moc děkujeme za přečtení, doufáme, že jste se pobavili, ale zároveň si i rády přečteme něco o tom, jak Štědrý den slavíte vy! Jsme totiž Kelišky Keliškové a chceme všechno vědět!

Rozhodně, podělte se s námi v komentářích o vaše postřehy nebo třeba vaše specifické zvyky. A my už se s vámi rozloučíme a přejeme vám krásný víkend. 

Vaše Marťa s Míšou