Stoprocentní arganový olej? Nebo jen stoprocentně bio?

29.01.2021

Aneb jak nám výrobci lžou

Zdravím všechny naše čtenáře. Dlouho tu nebyl žádný příspěvek o kosmetice, dneska tak začneme trochu zostra. Také si myslíte, že máte doma zázrak jménem stoprocentní arganový olej? Možná po dnešním článku zjistíte, že to není tak úplně pravda.

Pojďme si na začátek říci, co to vlastně je. Arganovému oleji se ne nadarmo přezdívá "takuté zlato". Získává se z jader argánie trnité, která roste v podstatě pouze v oblastech polopouští v Maroku nebo západním Alžírsku. Jméno nese po městečku Argana, které leží v západním podhůří marockého Atlasu. Jde o jeden z nejdražších a nejvzácnějších olejů na světě, který obsahuje spoustu antioxidantů, esenciálních mastných kyselin, vitaminů a na všemožných webech se dočtete oslavné ódy na jeho až zázračné účinky na pleť, vlasy a vlastně na cokoli si vzpomenete. Předpokládám, že o příznivých účincích tohoto oleje většina z vás slyšela a nejsou pro vás žádnou novinkou. Pojďme se ale zblízka podívat na zpracování kosmetického "arganáče" (u potravinářského je to mírně odlišné). 😊

Proces výroby je značně složitý, tradiční marocký arganový olej se totiž ručně vytlouká z velmi tvrdých jader argánie. Vylouskaná jádra se poté melou na kamenných mlýncích a olej se z nich získává lisováním za studena. V závěru procedury ještě olej prochází velmi jemnou filtrací, aby obsahoval co nejméně zákalu z mletých arganových mandliček. Nejenže jde o časově nesmírně náročnou proceduru, která zabere několik celých dní, ale navíc značně neefektivní. Na jeden litr čistého arganového oleje je totiž potřeba až 30 kilogramů plodů argánie, což odpovídá - podržte se - plodům ze čtyř až pěti celých STROMŮ. Podle oficiálních údajů se vyrobí pouze 4 miliony litrů arganového oleje ročně. Jeden litr opravdu ručně, přírodně a původní recepturou vyrobeného oleje tak stojí často přes 7 tisíc korun. 

Dnes už existují i průmyslové výrobny, kde se olej lisuje strojově nebo se získává chemickou extrakcí (tím ale výrazně ztrácí na kvalitě). Důležitá je také doba skladování jader. Velcí výrobci plody často skladují ve velkoskladech, aby si drželi dostatečné zásoby, tím je ale vystavují působení kyslíku a oxidaci, čímž kvalita opět klesá. Někteří velcí výrobci olej také tepelně upravují, aby jej zbavili charakteristické vůně, čímž spousta účinných látek zkrátka "umírá". Samozřejmě s průmyslovým zrychlením celého procesu výrazně klesá cena, mnohdy až na 1500 dolarů za litr. Otázkou také je, jestli kromě oleje plodů argánie nevyužívají průmysloví výrobci i další komponenty, byť by třeba šlo o drcené slupky nebo listy argánie nebo o látky používané při mísení oleje s jinými složkami. Evropská legislativa totiž stanovuje, že ve složení nemusí být uvedeny "nečistoty v použitých surovinách či přípravku" či "technické pomocné materiály použité při mísení".

Ruční výroba je ale navzdory novým technologiím v Maroku stále velmi rozšířená zejména kvůli podpoře místních výrobců (zároveň je ale podívaná na ruční výrobu také vyhledávanou turistickou atrakcí).

Mějme na paměti, že k již popsané složité výrobě je nutno připočítat také transport, marketing stojící za značkou (návrh etikety, propagace výrobku a další složky něco stojí) či marži prodejce (bez níž by se mu nevyplatilo produkt distribuovat).

Asi jste si už všimli, že tady něco tak úplně nehraje. Když projdete pár prvních náhodných obchodů, které vám vyhledávač v souvislosti s arganovým olejem nabídne, narazíte na zaručeně stoprocentní arganové oleje v ceně i kolem 150 korun za 100 mililitrů. Hm..., že by to tekuté zlato zas tak drahé nebylo a nejžádanější olej světa si mohla v pohodě dovolit většina z nás bez toho, aby to byl bolestný zásah do peněženky?

Stoprocentně, ale bio

Jak je vůbec možné, že projde certifikací něco, co o sobě tvrdí, že je 100% arganový olej za pár korun? Řešením tohoto hlavolamu je povšimnout si, u čeho se čísílka ve skutečnosti nacházejí. Když se totiž zaměříte na to, co produkt skutečně proklamuje, ve skutečnosti často tvrdí, že je 100% raw, 100% přírodní, 100% bio, 100% za studena lisovaný atd. Ovšem nikoli stoprocentně arganový. Ve většině kosmetiky totiž nalezneme arganový olej smíchaný s dalšími esenciálními oleji a jen velmi zřídka čistý. Často jde o mix oleje arganového, palmového, avokádového a dalších.

Tento nešvar se samozřejmě často objevuje i u jiných produktů a nemusí jít nutně jen o oleje. Čili berme arganový olej jako demonstrativní příklad, dosadit si za něj můžeme cokoli. Pozorněji si tak všímejte především, u čeho je číslovka na produktu skutečně napsaná.

Jak poznat kvalitní arganový olej?

  • Cena - ačkoliv nejde o vodítko absolutní, nečekejte, že za 120 korun dostanete půl litru čistého "marockého zlata". Arganový olej vyráběný za pomoci původních metod stojí většinou více než 300 dolarů za litr. O tom, jak je to s průmyslovou výrobou jsme si již řekli. Nemusí být vždy špatná, ale nedá vám záruku, že olej při ní neztratil účinné látky. Pokud tak chcete arganový olej kvalitní, je lepší se poohlédnout po ručně vyráběném a za studena lisovaném. Podle mého názoru by lahvička o 100 ml určitě neměla padnout pod 350 korun, pak je to dost podezřelé. Osobně bych šla spíš do o něco dražšího oleje, kde roste míra jistoty, že by měl být kvalitní.
  • Složení - pojďme se ještě u složení na chvilku zastavit. Tady totiž často narážíme takový menší legislativní problém. Evropské nařízení o kosmetických přípravcích totiž výrobcům nakazuje uvést seznam přísad (kromě výjimek viz výše) na obale výrobku. Jednak ale může být skutečné složení přítomno pouze na vnějším obale (krabička), který většina z nás po rozbalení produktu vyhodí, a jednak neupravuje povinnost uvést jednotlivé přísady nebo celé složení i na e-shopu. Čili vyberete-li si arganový olej v internetovém obchodě, velmi často u něj složení vůbec nenajdete (nebo může být klidně odlišné od toho na produktu, ale to už bych byla trochu paranoidní 😊). Složení by mělo obsahovat pouze jednu složku, a to právě arganový olej (argania spinosa kernel oil). Vše ostatní jsou zbytečné ředicí příměsi.
  • Barva lahvičky - oleje jsou citlivé na sluneční záření a jeho působením mohou časem ztrácet na účinnosti. Ideální jsou tak oleje ve skleněné lahvičce z tmavého (hnědého/fialového) skla. Neříkám, že v Maroku se neprodává arganový olej i v průhledných plastových lahvičkách, nemění to nic na jeho počáteční kvalitě, nicméně s působením slunečního světla pozbývá olej na kvalitě, proto je lepší se poohlédnou po zatmaveném sklu, olej tak déle vydrží i vám doma (když ho nepoložíte třeba na slunné okno).
  • Konzistence a barva - když už máte olej v ruce, moc toho nenaděláte, můžete se ale o jeho kvalitě přesvědčit ještě na základě jeho konzistence. Kvalitní kosmetický arganový olej je hustší než běžné rostlinné oleje a má zlatavou barvu. Pokud je olej příliš řídký, vodový, světlý nebo se na něm tvoří mastná kola, není dostatečně kvalitní a patrně byl naředěn jiným olejem (nebo byl dlouho vystaven slunci). Naopak také příliš "oranžový" či hustý nebo lepkavý olej poukazuje na chemický způsob výroby.
  • Vůně - arganový olej není extrémně parfémovaný, má jen lehkou, téměř nepatrnou oříškovou vůni (ne každému je úplně příjemná). Do rukou se mi dostal kdysi šíleně hořce zapáchající "arganáč", ale i květinami převoněný (u obou ve složení tvrdili, že jsou stoprocentní). Obojí je špatně a značí chemické příměsi.
  • Vstřebávání - pokud pleť před použitím oleje navlhčíte, měl by se do ní během několika minut bez problémů zcela vsáknout a nezanechat mastný film ani lepkavou strukturu.

Nechci úplně nikomu dělat reklamu, ale kdybyste chtěli doporučení, které oleje na mě působí věrohodně, tak je to například Sagrada Natura, Orient House, Purity Vision a asi i Havlíkova apotéka (tam jsem sice trochu na pochybách, ale zase mám zkušenosti s jinými kvalitními oleji od nich). Důvěřovala bych asi i The Ordinary (tam je sice cena nižší, ale značka je známá tím, že záměrně neinvestuje moc peněz do obalů a marketingu). Najít jich ale určitě půjde daleko víc, když si dáte tu práci. Distributor přírodně vyráběného oleje přímo v Maroku se tím bude s jistotou chlubit. Naopak pokud o původu vůbec nemluví, je to podivné.

Zázrak na pleť, vlasy i nehty

K čemu je arganový olej dobrý, jste asi četli všude tisíckrát. Tak jen obligatorní stručný výčet: zázračný je hlavně na pleť, protože obsahuje nenasycené mastné kyseliny, polyfenoly, skvalen a velký podíl vitaminu E, které působí proti stárnutí pleti a ztrátě pružnosti. Měl by pomáhat také při kožních problémech, jako je atopie či lupénka, ale i obecně na suchá místa. Dobře také léčí drobné ranky, jizva nebo odřeniny.

Opěvuje se také jeho účinek na vlasy, především na suché a třepící se konečky. S jeho aplikací to ale nesmíte přehnat, jinak vlasy jen zbytečně zatížíte. Ničeho příliš, znáte to. Ať už budete olej dávat kamkoli, můžete jeho zbytky vetřít do nehtové kůžičky, postará se vám o záděrky, ale zlepší i kvalitu nehtů. Slyšela jsem, že by mohl pomoci také s řasami, tam bych ale byla hodně opatrná, aby se nedostal do oka. Že je přírodní ještě neznamená, že jej nemůže podráždit (naopak přírodní složky mají často velmi alergenní potenciál). V tomto případě bych raději zvolila nějaké oftalmologicky testované sérum na řasy (a obecně bych tedy na oční okolí doporučila spíš přímo oční krém). S Míšou jsme se totiž ze zkušenosti obě shodly, že když se olej omylem dostane do očí, je to fakt peklo a hrozně to pálí, takže pozor! Arganáč do blízkosti očí ne-e!

Na oleje je u nás expertkou především Míša, tak jí nechci moc fušovat do řemesla. 😊 Nicméně, kdybyste chtěli vědět, jak oleje používám já, tak na závěr:

Oleje obecně (podle toho, jaký zrovna preferuji) používám jako součást večerní rutiny péče o pleť. Kdybych se nelíčila, pak klidně i ráno, ale nedrží na nich zcela ideálně make-up. Večer oleje používám po aplikaci pleťového séra, očního krému a hydratačního nočního krému. Po vsáknutí všech zmíněných složek pleť nastříkám bio levandulovou vodou (určitě je 100% bio a dokonce i stoprocentně levandulová :D) a aplikuji olej. Důležité je právě to, aby se olej používal vždy na vlhkou pokožku. V poslední době jsem se naučila ho ještě finálně zapracovat růženínovým rollerem. Ne že bych měla pocit, že to má nějak výrazně lepší účinky. A jelikož jsem věčná zmrzlina, tak ani neocením všeobecně opěvovaný chladivý účinek. Ale aspoň se tak donutím k nějaké menší masáži pokožky.

Tady bych ale chtěla říct, že na pořadí používání produktů jsme se s Míšou úplně neshodly a neshodují se ani mnohá doporučení, která jsou tak padesát na padesát. Míša preferuje na radu kosmetičky použít nejprve olej a potom krém. Já jsem zase dohledala z různých zdrojů, že je lepší opačné pořadí, které mi vyhovuje víc (zkoušela jsem obojí). Překvapivě nám to ale funguje oběma, tak je asi na vás, jakou rutinu zvolíte a která vám víc sedne. Prostě zkoumejte, jak se pleť po nanesení chová a zkoušejte alespoň 28 dní jednu variantu a 28 dní druhou (délka jednoho životního cyklu buněk v bazální vrstvě).

Na vlasy arganový olej v současné době nepoužívám, neb jsem měla dlouho doma právě netušený mix olejů, který má často opačný efekt - spousta olejů je totiž hydrofobních a vlasy ještě víc vysušují. Do konečků aktuálně dávám olej, který je namíchaný z přírodních složek pro profesionální kadeřníky a mám tak jistotu, že tam nebude dělat paseku. Plánuji ale na arganový opět přejít, až produkt vypoužívám. Obecně však nejsem moc velkou příznivkyní neprofesionálních (myšleno ne-kadeřnických) olejů ve vlasech (zvlášť těch potravinových typu olivový nebo kokosový, které vyloženě škodí), ale o tom třeba někdy jindy v nějakém samostatném článku. 😊

Tak to by bylo k dnešnímu tématu asi vše. Uděláte mi radost, když připojíte nějaký komentář, jestli jste třeba doma také našli nějaký dosud neodhalený 100% raw olej místo 100% arganového. 😊

Budu se těšit příště

Marťa