Sklo nad zlato

23.09.2020

Míša

Ahoj všechny čtenářky a čtenáři. Vítám vás u dnešního článku, který bude trošku jiný, než na co jste doposud zvyklí. Dokáže však to, že jsme opravdu bez škatulky, skutečně píšeme o všem a snad i přinese nějaké nové tipy do vašeho snažení se o udržitelný život 😊. Z mého posledního článku jste určitě víc odhalili, kdo je to vlastně Míša. Je to šetřilka jak peněz, tak přírody. Občas i domácí kutilka a snažilka, a proto dnes přináší článek s několika tipy, jak znovu využít.... tramtadadá (naše hlavní hvězda dnešního článku přichází) zavařovací sklenice všeho druhu.

Varování, po přečtení tohoto článku, se stanete skladovačem zavařovaček, protože vám budou připadat krásné a originální.

Nejprve se pojďme podívat na to, jak složité je tuto tisíc let známou látku vytvořit. Při tvorbě profi rešerše na google jsem se dost zděsila nad tím, o jak složitý proces se jedná a kolik energie se při samotné výrobě spotřebuje. Je mi jasné, že v dnešní době se na tvorbě podílí stroje všeho druhu, ale i na pohon těchto pomocníků je nutná hromada energie. Mimo základních surovin, jako je sklářský písek, vápenec a dalších, je nutné užití takzvaných čeřících látek, které se podílí na odstranění bublinek a nečistot z roztavené hmoty. Dále se přidávají složky, jež odstraňují nežádoucí zabarvení skloviny, a následně takzvané barvící soli, které hmotě naopak dodají požadovanou barvu. Sklovinu je nutné tavit ve sklářské peci při teplotách od 1200 °C do 2000 °C! Při roztavení nastává nějaký složitý proces, který zde nechci úplně rozepisovat (protože mu zaprvé nerozumím a zadruhé to pro tento článek není až tak podstatné -  chci jen ukázat, že něco, co bereme jako samozřejmost, není úplně snadné na výrobu), přidají se barvící látky, nechá se to vychladnout a při teplotě okolo 700 °C se začne sklo tvarovat (samotné tvarování má 5 možných způsobů!). UF! Tak to bychom měli.

Už určitě chápete, proč je mi po zdělání zavařeniny, medu či nakládaných okurek líto nějakou krásnou sklenici vyhodit (míním tím recyklovat, protože i k recyklaci je nutné použít mnoho energie). Sepsala jsem si tedy způsoby, kterými je opětovně využívám, a doufám, že vás některý z tipů inspiruje. Počítám s tím, že vám mnohé budou připadat triviální, mějte však na paměti, že pro někoho to může být objev Ameriky, protože by ho něco takového nikdy nenapadlo 😊. Pojďme tedy na to.

1. ŠIKOVNÁ BABIČKA, ŠIKOVNÁ MAMINKA, NEBO JSI JEŠTĚ ŠIKOVNĚJŠÍ?

Tento tip je vážně triviální, ale někdy nám i to nejsnadnější řešení může právě svou jednoduchostí uniknout. Nashromažďujte doma všechny hezké sklenice a při příští návštěvě babičky, maminky či tetičky jim je dovezte. Určitě se vám odmění nějakou dobrou marmeládou či nakládanými okurkami! No a pokud si zavařujete sami, tak si je uschovejte pro sebe! Nejednou jsem v Tescu či Kauflandu narazila na regály plné sklenic na zavařování a musím vám říct, ta cena nebyla nejnižší!

2. POHIPSTEŘ SI I DOMA

Už se vám někdy stalo, že jste dostali v kavárně nápoj v zavařovačce a přišlo vám to hrozně super? Tak proč něco podobného nepraktikovat i doma? Musím říct, že si tento způsob oblíbil i posh britiš boj (ano, taky tomu nemohu uvěřit!) a často se mi stane, že když chci nějaké sklenice odvézt babičce, dostanu vyhubováno, že měl tuto sklenici vyhlídnutou na limču, páč je ten tvar úplně ideální do ruky 😊. I návštěvy mi často pochválí, jaké mám originální skleničky na pití! 

I přesto, že si přítel tyto skleněné krásky zamiloval, zažil s nimi jeden nepříjemný příběh, o který se s vámi mám prý podělit, aby mé vyprávění  nebylo jen idylicky růžové, ale udrželi jsme to real. 

Bylo nebylo, za časů před koronových a před home officových, kdy ještě chodil jako normální člověk do práce, si to takhle jednou bojíček hezky štrádoval na bus v tašce nesa zavařovačku s připraveným proteiňákem. Při čekání na bus však odlehčiti chtěl svým zádíčkám, a tak odložil (spíš asi hodil) batoh na zem. Jak pohádka dopadla asi všichni tušíte. Princ se musel vrátit domů, dát batoh do pračky a se zpožděním utíkat zpět do práce... a bez proteiňáku ☹.

3. Sexy držák na kartáčky

K tomuto tipu stačí říct asi jen toto: viděli jste snad u někoho doma originálnější uskladnění kartáčků? Tahle zavařovačka má dokonce z druhé strany vidět i krásnou včeličku, protože nám zbyla po medu 😊.

4. Přehledné šuplíky 

Nejedna známá blogerka se pyšní krásně vyrovnanými poličkami ve kterých má v průhledných sklenicích vystavené potraviny, které jsou tímto skladováním chráněné před nechtěnými broučky či okoráním. U žádné z nich jsem však neviděla uskladněný cukr a sůl ve sklenici od Yankee Candle, zavařovačku od oliv z Lidlu použít na bulgur či vložit müsli do oooobr sklenice od okurek z Kauflandu 😊. Všechny nakupují drahé dózy z Ikey či jiných obchodů, a já se ptám proč? Vždyť to jsou zbytečně vyhozené peníze! Namočte raději použitou zavařovačku do horké vody,  která pomůže ke snadnému sloupnutí etikety, a pak pomocí jaru a houbičky smyjte přebytečné lepidlo. A pokud budete chtít být kreativní, můžete sklenice obohatit i o hezké popisky pomocí kterých poznáte, co se uvnitř nachází (kdybyste to náhodou nepoznali z  těch průhledných sklenic :D :D :D). 

5. Nekrabičkuj, skleničkuj! 

To, že je nejlevnější, nejzdravější a nejekologičtější variantou svačinek krabičkování, to ví už asi každý. Slyšeli jste už ale někdy o skleničkování? Že ne? To bude tím, že jsem tenhle "supervtipný" a originální název vymyslela až teď :D. Na snídaňovou kaši či jogurt není nic lepšího než sklenička od bambuckého másla značky Purity Vision, která je svou velikostí ideální na jednu porci. Víte, že vám z ní nic nevyteče, krásně vypadá, a dokonce jsem s ní už několikrát silněji bouchla a stále drží! Je to vlastně jen taková menší verze něčeho, co moje babička dělá celý svůj život. No neříkejte, že jste se od prarodičů už někdy nevraceli s polívkou v zavařovačce 😊 (ta je však vždycky značně nefotogenická, a tak snímek polívky nikdy nespatří světlo světa). 

6. Vlastně do nich můžeš dát cokoliv

Znovupoužitelné čistící tampónky z DM u nás doma sídlí v broskvovém opočenském jogurtu a vedle nich si lebedí gumičky do vlasů. 

A jak že to trávil boj karanténu? Zlaté britské ručičky nám ze skleničky z M&S vytvořily geniální slánku (chilli stále zůstává a ZŮSTANE bez dírek, protože až tak moc těm ručičkám nedůvěřuji. Nerada bych, aby mi uhořela pusa). 


7. Dekorace

Upusťte uzdu své fantazii! Já například naprosto zbožňuji podzim a sbírání kaštanů. No a když už je nasbírám, tak je škoda se těch podzimních krás zbavit. Šup s nimi do sklenice, vedle nich zapalte svíčku a jednoduchá výzdoba je na světě! 

8. Řízkuju, řízkuješ, řízkujeme

Máte doma květinku, která by si zasloužila zastřihnutí? Zkuste z ní nadělat řízky! Ne ty obalované, ale květinové! Zastřihněte delší stonek a dejte květinku (u které ale množení pomocí řízků jde - to raději zkontrolujte, nebo klidně konzultujte přímou semnou, protože mám takovou super chytrou knížku o pokojových rostlinách 😊) na několik dní do zavařovačky s vodou. Sklenici nejlépe zavřete - utvoříte tím něco jako skleník, a tak se bude rostlince lépe dařit. Vyčkejte, až rostlinka utvoří vodní kořínky, pak už jen zasaďte a máte doma nové květinové miminko, o které se můžete podělit s kamarády! Zrovna nedávno jsem takovýto řízek vyměnila za kamarádovu květinku, kterou jsme doma ještě neměli. Další možností je originální dárek! Do květinářství zvládne jít každý, ale podarovat někoho květinou, kterou jste pro něj přímo vypěstovali!!! TO MÁ HNED JINÉ GRÁDY! 

Dále nám zde zůstává triviální tip, ve kterém vám prozradím, že lze použít zavařovačku místo vázy, WAU! Ale ten hlavní kumšt, ke kterému jsem se sama ještě neodvážila, je vytvoření květinového terária, ve kterém by si rostlinky žily svým životem 😊.


Tak co? Objevili jste nějaký tip, o kterém jste doteď netušili, že je možný? Nebo jsem vás ničím nepřekvapila? 

Máte sami nějaký super způsob znovuvyužití sklenic? Tak sem s ním! Sama za sebe mohu říci, že jakýkoliv další nápad rozhodně uvítám! Pojďme se tedy vzájemně podělit o různé nápady! 

Doufám, že vás článek potěšil a budu se těšit příště - sklenicím zdar!

Vaše (jak přítel říká) Míša with her bloody glass jars 😊