Sbírám, sbíráš, sbíráme!

09.10.2020

sběračka Míša

Hola, hola! Víkend volá! A s ním i poslední článeček tohoto týdne. No, článeček, spíše jen taková zmínka, nápad, rada, tip 😊.

Než se k němu ale dostaneme, tak bych to nebyla já, kdybych si nedovolila krátké vyprávění.

Jako malá jsem vyrůstala na vesnici, v domě s ooobr zahradou plnou ovocných stromů, keřů, záhonů plných zeleniny a všeho možného. Má babička byla též tou klasickou babičkou, která si všechno pěstuje a zeleninu a ovoce takřka nenakupuje. Je jasné, že jsem si toho jako malá nevážila. Nejspíš pro to, že jsem v takovém prostředí vyrůstala, domácí plodiny jsem měla denně naservírované na stole, a hlavně se tehdy nic jako eko, bio, organic a zerowaste neznalo a nenosilo 😊.

Jenže jsem, i jako v té pohádce, vyrostla v krásnou labuť, která roztáhla křídla a vyletěla jsem do světa :D :D, rozumějte, do Prahy. Mého vysněného hlavního města. MĚSTA! Ve kterém je všechno in a cool a jsou tu obchoďáky s oblečením, které jsem tolik milovala, ale u nás v prdelákově neměla. Procházky pro mě znamenaly chození po obchodech a jogging byl běhání po slevách.

Abych to zkrátila, po těch pár letech, co tu jsem, došlo na maminčina slova, která jsem jako dítě tak nerada slyšela: "No Michalko, až tohle jednou nebudeš mít, tak ještě budeš vzpomínat na to, když jsi okopávala domácí zeleninu a jen tak sis vyšla na zahradu utrhnout švestku, které za jsi odměnu na podzim shrabala opadané listí." Mami, měla jsi pravdu! Ale to už víš 😊. Vlastně to už víte i vy. Z mnoha mých článků jste mohli zjistit, že s přítelem milujeme procházky přírodou a objevování nových míst.

Léto jsme víceméně prožili v okolní přírodě míst, ve kterých jsem vyrůstala. Trhali jsme divoké třešně, v lese si barvili jazyky borůvkama, a na babiččině zahradě jsme užírali jahody, maliny s angreštem a rybízem. Nevěřili byste, jak velký zážitek to byl pro british boje, který nikdy nepozřel něco, co na sobě nemělo etiketu Tesco. Dokonce, jako správný ajťák, přišel s nápadem, že by se měla udělat nějaká aplikace, kde budete mít mapu, na které vyznačíte místo, kde si můžete nějaké ovoce natrhat 😊.

No a proč píšu tento článeček? Abych vás upozornila na to, že si takovéto sběratelské dobrodružství, díky kterému se, jak přítel říká, "najíte zadarmo", můžete užít, i když jste z velkoměsta, jako je Praha.

Zrovna minulý týden jsme se vydali na naši oblíbenou procházku do zámeckého areálu Ctěnice, který je nedaleko Letňan. No a na co jsme nenarazili! Jabloňový sad, který se v zámecké zahradě nachází, byl plný místních sběračů jablek. Jelikož se o stromy nikdo nestará, byl sběr zdarma přístupný všem. Několikrát nám bylo řečeno, že je lepší, aby se jablíčka posbírala, než aby zplesnivěla. Stalo se tak, že jsme si odtamtud odtáhli asi tak 5 kg jablek a teď nejíme nic jiného než slaďoučký štrúdl 😊.

Týden předtím jsme na polní cestě nasbírali červeňoučké šípky, které jsme později nasušili a jsme připraveni na podzimní čajíčkování a nabrání vitaminu c! 

O své nadšení z náhodných sběrů jsem se podělila s Martinkou a ta mi prozradila, že jednou zkoušela aplikaci, ve které jsou zaznačená přesně taková místa. Prý tak dříve nacházela místa plná bylinek. Takže ano, někdo přítele předběhl a zase nebudeme milionáři. ☹ Tak holt musíme přemýšlet dál. :D

Nicméně již vzniklá aplikace se jmenuje Na ovoce, moc ji doporučuji a dokonce jsem už do ní zaznačila všechna naše místa, která na Proseku milujeme. Použití je naprosto jednoduché, jen najedete, kde se nacházíte, a mapička už vám prozradí, co se kolem vás nachází! Tak směle do toho! Stahujte a vydejte se na lov! To, že je už podzim, nevadí! Naopak! Právě teď dozrávají jablíčka a šípky jsou nádherně červeňoučké 😊.

Užijte si poslední teplé podzimní víkendy a sběru zdar!

Vaše Míša