Pro někoho brzo, pro jiného pozdě!

23.11.2020

Milovnice Vánoc Míša

Veselé pondělí a šťastný týden všem! Vítám vás u prvního článku nového týdne. Nejspíše posledního textu psaného v klídku domova, neb jsme od středy vyhnáni zpět do škol. Ano, i přesto, že s Marťou ani jedna nepotřebujeme dělat na maturitě, jsme v rámci konzervatoře v maturitním ročníku, takže se nové nařízení vztahuje i na nás. Vysokou školu mám však stále distančně, což nevím, jak mám zorganizovat a naplánovat. Volejme třikrát hurá této době! Možná i proto, jsem se rozhodla napsat o nedůležitém tématu, které nám všem snad vykouzlí úsměv na tváři a pomůže odvrátit mysl od všech těch stresujících záležitostí. Usaďte se a pojďte se mnou rozebrat něco naprosto nepodstatného a nedůležitého! Mrkněte se do kalendáře, na hodinky či na telefon a odpovězte mi na tuto otázku. Kdy se může začít s plněním vánočních tradic? Kdy je ten správný čas?

U nás už Michael Bubble vylezl z pelechu

Proč mě právě toto téma napadlo? Bude to nejspíše tím, že jsou Vánoce v naší dvoučlenné rodině (hned po školních a pracovních útrapách) momentálním tématem číslo jedna. Mám celý život tendenci upínat své bytí k nějakým zásadním okamžikům, na které se těším a ke kterým přežívám. Hlavními jsou Velikonoce, letní prázdniny, podzimní prázdniny a vánoční svátky! Mezi těmito volny navíc vždy s přítelem vyrážíme na minimálně dva krátké zahraniční pobyty, abychom si ten život zpestřili, okořenili a nežili pouze pro víkendy - což letos zcela logicky padá. Minulý rok právě touto dobou jsme byli na nádherném prodlouženém předvánočním víkendu v Barceloně, no o tom se nám teď může jen zdát 😊. Nechci si však stěžovat, protože o tom tento článek být nemá. Spíše jsem poukázání na cestu minulého roku chtěla využít jako takový oslí můstek vedoucí k popsání toho, jak se stalo, že nám právě teď hraje v rádiu vánoční album Michaela Bubbleho, mám na nohou sněhuláčí ponožky, přítel je zachumlaný ve vánočním svetru, také si užívá vánoční ponožky a bytem voní perník (upečený perník, jakože zákusek, jasný?).

Nejspíš se nemáme na co vymluvit. Míša Bublinka nám zpívá celý rok a jeho vánoční album je prostě parádní. Člověk se na něj těší celých těch 11 měsíců, tak proč bychom si ho nemohli užívat už od listopadu? 😊 Vánoční ponožky jsem nasadila zejména proto, že už mám všechny ostatní ve špíně (jen tak mezi námi, boj své tři páry se zimními motivy vytahuje i v létě) a ten krásný vánoční svetr nosí přítel od našeho říjnového výročí, kdy jsem mu ho dala. No řekněte sami, co je lepší? Být v bytě nabalen a hezky v teplíčku, nebo platit směšně vysoké částky za topení? 😊

A co se toho perníku týče, jsem vinna. Měla jsem obrovskou chuť na takový ten klasický tradiční babiččin perník s marmeládou a čokoládou, tak jsem si ho holt upekla! A JE DOKONALEJ! (Chcete mnou vymyšlený receptík?) Jo, a taky je to už druhá várka. Nevím, jak je to možné, ale i přesto, že v tomto bytě žijeme jen dva, ty upečené pochutiny zde mizí překvapivě rychle! (Marťa toho je svědkem 😊).

Jen to vyklop...

Dobře, musím se přiznat ještě k něčemu. Podlehla jsem přítelovu vtípečkování a přemlouvání. "When will we watch The Grinch?" Nevím, jak to vnímáte vy, ale za mě jsou ty vánoční filmy prostě nejlepší! Mají v sobě ukryté takové zvláštní kouzlo, nemyslíte? Prostě celkově je ten předvánoční čas krásný a krásně speciální. Už dávno to u nás není o dárcích, ale spíš o tom těšení se na ten speciální den, kdy se sejdeme s rodinou (letos tedy musíme zůstat v Čechách, RIP spešl anglická sváteční večeře...), dáme si dobré jídlo a děláme všechny ty věci, které jsou během roku "zakázané". 

Kdy je ten správný čas začít péct cukroví? Kdy je "povoleno" vytáhnout vánoční výzdobu? A odkdy se může koukat na ty vánoční klasiky?

Grinche jsem ještě nepovolila, přeci jen je to takový ten jooo vánoční film. Jeho brzké sledování by bylo stejným hříchem, jako zkouknutí Lásky nebeské, či Elfa během letních prázdnin, no ne? Dokud na instagramu neuvidím, že se na zmíněné klasiky už všichni koukají čímž je to "povoleno", tak tyhlety vánočňáky nepouštím 😊 😊. Svolila jsem však zhlédnutí netflixové novinky Operation Christmas Drop, protože se příběh odehrává na ostrově v tropech, tak to přece není vůbec vánoční (mezi námi to za moc nestojí, takže si to ani nepouštějte), a momentálně sjíždíme vánoční seriál Dash & Lili, který se sice odehrává ve vánoční čas, ale primárně to přece taky není vánoční. Fakt ne. Nevystupuje tam žádná vymyšlená postava jako Elf nebo Grinch, takže vlastně žádná pravidla neporušujeme, že ne? Navíc je seriál natočený podle knižní předlohy, což jako bohemista musím podporovat. No uznejte sami! 😊

Musíme si dělat radost maličkostmi

Ne, teď ponechám srandiček a hodím sem nějaké to moudro. Myslím si, že obzvláště letos, je prodloužení něčeho, co nám dělá radost, jedině podporováno! Letos budou Vánoce primárně o čase stráveném s rodinou, v pohodě, klidu a více než kdy jindy to nebude jen o dárcích. Nevím jak vy, ale já opravdu nehodlám stát frontu před obchoďákem, abych byla vpuštěna do svých 15m2. Užívání si toho mystického předvánočního času alespoň nám pomáhá na chvíli zapomenout na všechna ta omezení, která musíme dodržovat a "porušení" nastavených vánočních pravidel, nám poskytuje takové dětské potěšení z okusení zakázaného jablka 😊.

Každý to má nastavené jináč

Ráda bych jen dodala, že je jasné, že Vánoce prožívá každý jinak. Pokud se mi podaří ukecat Marťu, tak o tom spolu třeba něco hromadně napíšeme, protože na to máme obě naprosto odlišný pohled - a to je normální a naprosto v pořádku 😊. Já jako dítě vyrůstající sledováním amerických pohádek, pro něž je Ježíšek pouze české pojmenování Santa Clause, vnímám Vánoce pouze jako uměle vytvořený čas oslav, který lidem pomáhá činit životy něčím speciální a kouzelné. Tím, že teď trávím svátky s Britem, jehož, dá se říci, Štědrý den je až 25. 12. ráno, a který též vyrůstal s kouzelnou představou dědečka nosícího dárky, jehož pro změnu označoval Father Christmas, jsem navíc byla "nucena" přistoupit na jeho vánoční hru a oba jsme spojili naše různé tradice do jedné - té NAŠÍ. 

Proto vytahujeme stromeček už začátkem prosince - musím uznat, že tohle mají ti Angličané skvěle vymyšlené, proč mít tu krásnou výzdobu jen pár dní? - a dárky pod něj dáváme během celého měsíce, a ne až 24. Což se mi opět hrozně líbí! Vždyť stromeček vypadá v obložení těch balíčků nejkrásněji! Ale jak jsem už na začátku říkala, letos jich tam mnoho nebude. Hlavní dáreček je vyšší nájem v novém bytě a nový gauč se stolem 😊 😊 😊.

Chci všechno vědět! 

Jak jste na tom vy? Doufám, že jste se nezděsili a čtení dnešního článku vám nezpůsobilo infarkt 😊 😊. Dokázali byste odpovědět na otázku, kdy je tedy ten správný čas? Já si osobně myslím, že je pro každého úplně jiný. Jediný všeobecně platný správný čas prostě neexistuje. Řiďte se tedy tím, co vám udělá radost 😊. Cítíte se dneska na rozsvícení světýlek a puštění si koled? Směle do toho! Když jsem se na začátku minulého týdne ptala mamky, kdy můžeme začít poslouchat koledy, odpověděla, že moje pětiletá ségra je poslouchá už dva týdny!

Mějte co nejkrásnější týden a dejte mi určitě vědět, jak se k tomuto tématu stavíte vy!

Vaše Míša 😊