Netflix okénko: The Haunting: Záhadné sídlo Bly

30.10.2020

Hororové klíšé, nebo slaďárna pro drsné duše?

Marťa & Míša


Míša: Ahoj, všechny vás moc vítáme u dalšího článečku ze série pátečních kecopisů. Jak dnešní článek začít? No, jelikož se nám blíží halloween, dušičky, whatever, prostě je takové spooky období, rozhodly jsme se s Marťou dneska zrecenzovat další Netflix pecku. JENŽE! Dnešní recenze bude taková dosti prazvláštní, neb seriál viděla pouze Marťa. Proč? To a mnoho dalších zajímavostí zjistíte po přečtení této páteční pohodičky. Marti, jsi ready?

Marťa: Naprosto, doufám, že ty také!

Jasan! Snad se tedy nebudu příliš bát, ale pojďme na to!

Dnes se podíváme na zoubek dalšímu Netflix-hitu, tentokrát z trošku hororovější škatulky😊 Budeme si totiž povídat o druhé řadě série The Haunting: Záhadné sídlo Bly. Na začátek je asi fajn říct, že jde o antologii (tenhle chytrý pojem mě naučil mon chéri a je to označení pro seriály, v nichž má každá řada svůj jednotlivý příběh a nenavazuje na předchozí). Takže - pokud jste neviděli první řadu Hill House, vůbec nic se neděje a nic vám neuteklo.

Super! A platí to i o téhle druhé sérii? Jakože, když to celé vůbec neuvidím, tak se nic neděje a nic mi neuteklo? 😊 

No, Míšo, vzhledem k tvému strachu z hororů buď asi ráda, že ti utekla především první řada. Ale druhá radši taky. 😊 

Ona ani tak neutekla, já ji prostě nechala jít.

Každopádně, pokud nejste takový strašpytel jako Míša, tak to rozhodně stojí za to!

Tím se nám nabízí otázka, kdo je cílovkou tohoto strašidelného počinu? Přiznám se, že už jsem málem podlehla přítelovu ukecávání a chtěla jsem seriál zkusit. Přeci jen už nejsem malé dítě a vím, že to není opravdové. Jenže jsem jako malá trpěla nočními můrami, kterých jsem se konečně zbavila a posledních několik let mám od nich pokoj, a proto jsem nechtěla riskovat, že se mi něco takového vrátí. Nemám problém se strašidelnými příběhy, ve kterých jde hlavně o příběh. Byla jsem tedy otevřena možnosti tuhle novinku zhlédnout. Přeci jen, je to na Netflixu, tak to tak hrozivé být nemůže! JENŽE! Přítel zadal do googlu: Is The Haunting really scary?

To záleží, co je pro tebe scary. Každopádně, rozhodně to splňuje, že to není prvoplánová lekačka, ale jde hlavně o příběh. Ale musím uznat, že první řada dost děsivá byla.

No právě. Lekačky já úplně nezvládám a ještě víc nezvládám takové ty ošklivé výjevy. Potřebovali jsme tedy s co nejmenšími spoilery zjistit, co od toho očekávat. Ve zkratce jsme našli pro mě varovné komentáře o tom, jak je seriál plný lekání a na otázku, jestli je to scary, zněla jedna z prvních odpovědí takto: It´s not scary, it´s really, really scary! (není to strašidelné, je to hodně, hodně strašidelné!). To byl pro mě jednoznačný ukazatel, že takovouhle nálož prostě nezvládnu.

Třeba tě ještě přesvědčím! Pojďme na to. Pokud jste viděli první řadu, tak vězte, že ta druhá je hodně jiná. Zaprvé, není tak děsivá! (Míšo! 😉) Za druhé, i tady je ve středu dění příběh, který musíte hodně pozorně sledovat a některé aspekty se vám vyjeví až zpětně. Postupně objevujete psychologii jednotlivých postav, jejich pohnutky a traumata z minulosti, která postupně skládají celou mozaiku. Pojďme se podívat na oficiální anotaci.

"Když je někdo mrtvý, ještě to neznamená, že už tu není. Gotický romantický příběh od tvůrce seriálu Dům na kopci, ve kterém chůva padá do propasti děsivých tajemství."

Musím přiznat, že tenhle popisek zní dost lákavě a hodně motivuje k tomu, abych se na to podívala, JENŽE! jakmile vidím slovo mrtvý, hned si představím takové ty ošklivě vypadající obličeje a nestvůry, což je přesně to, co nesnesu. Je to i v tomhle seriálu? Jestli teda víš, co tím myslím.

Tady úplně neplatí to, že kdo je mrtvý, vypadá takhle, to vlastně zjistíš až na konci. Ale je pravda, že pár nic moc obličejů se tam asi najde. Jedna paní, která je duch už dlouho, a je to na ní celkem vidět, tam je. 😊 

A dokážeš nám strašpytlům, kteří uvažují o tom, že by se kousli a tuhle strašidelnou pecku zhlédli, nastínit (BEZ SPOILERŮ) o co v seriálu jde?

Paní sice byla lehký spoiler, ale víc už jich nebude, slibuju! 😊 Ve zkratce - celý příběh vás přenese do Anglie v 80. letech, kam přijede mladá slečna z Ameriky dělat vychovatelku dvěma trochu zvláštním dětem. No a celé se to samozřejmě odehrává v obrovském tajuplném domě, který má za sebou několik rodinných tragédií. ALE! Asi si říkáte, že tohle zní jako to největší hororové klišé na světě. Možná trochu je, ale nakonec ten příběh dostane trochu jiný spád a musím říct, že fakt není hloupý ani prvoplánový, ale pečlivě vystavěný.

Je možné, že je to právě tím, podle čeho byl seriál natočený? Protože, co vím, tak to není taková ta klasická netflixovka, ale jedná se o seriálovou adaptaci knihy Turn of the Screw od amerického spisovatele Henryho Jamese. (Tu jsem tedy samozřejmě nečetla neb není na seznamu literatury ke státnicím :D :D).

Je to tak. A taky přiznávám, že jsem to nečetla, a ani nevím o tom, že by to vyšlo i v češtině. Každopádně filmových adaptací bylo před seriálem několik. Já jsem včera ze zvědavosti zhlédla šedesátkovou verzi Neviňátka, což je docela roztomilý horůrek vzhledem k době natočení. Ten bys určitě zvládla i ty, Míšo! Každopádně, seriálová verze příběh určitě posouvá trochu jinam, což rozhodně není na škodu. Ve finále totiž váháte nad tím, jestli šlo fakt o horor, nebo spíš tajuplně zaobalenou love story.

Uuu, musím říct, že jsi mě teďka docela nalákala, a dokonce jsem příteli oznámila, že bych to možná i zvládla. Nicméně mi bylo řečeno, že si uvědomil, že není až takový "tough guy", neb se bál i po zhlédnutí American Murder (toho máme v hledáčku na příště 😊) a já se bála i po filmu Zombieland, ano, TOHO komického jakoby hororového filmu. Takže to vypadá, že u nás tahle sranda asi padá i ze strany boje (nejspíš si uvědomuje, že budeme co nevidět bydlet ve větším bytě, který bude skýtat vícero potenciálních schovek pro strašidla).

To chápu. 😊 Tak abych to shrnula na závěr, pro Míšu s bojem to není, ale pokud se tolik nebojíte (a jak říkám, tak děsivé to fakt není), rozhodně do toho - do druhé řady - klidně jděte. Hodně jsem ocenila herecké výkony - hlavně dětí, od kterých si rozhodně odnesete hlášku, že je všechno "Perfectly Splendid". 😊 A za zmínku rozhodně stojí komplikovaně vystavěná časová osa a kompozice (jestli se tomu tak říká kromě literatury i u filmů?). Mám prostě ráda děje, které neběží chronologicky, ale vrací se do minulosti a skáčou v různých časových rovinách - takže to po vás vyžaduje trochu pozornosti.

Prostě příběh splňující náročné požadavky ještě náročnější čtenářky Martinky. 😊

Přesně tak! 😊 Samozřejmě to má svoje mouchy a druhá řada nedává tolik prostoru pro vlastní interpretaci. Na první se mi líbilo, že ji šlo vnímat nejen jako prvoplánovou duchařinu, ale i jako odraz vnitřního světa postav a jejich traumat. Ale pokud do toho jdete s tím, že je to gotický horor, jak se všude píše, tak budete určitě spokojení.

Můžu na tebe mít na závěr takovou malou otázečku?

Jasně, do toho!

Jaké moudro, či podnět k přemýšlení sis z tohoto seriálu odnesla? 😊

Uf, dostalas mě! Ale pár jich určitě bylo - jednak to, že nic nemusí být na první pohled takové, jaké se zdá. 😊 Ale abych to ukončila něčím pozitivním, tak hlavně to, že láska přesahuje všechny časové a prostorové roviny. Takže megaslaďárna. 

Takže to je vlastně takový romantický film pro husťáky, kteří se bojí říct, že mají rádi slaďárny. Řeknou, že koukají na horor a neztratí tu husťáckou image 😊😊 😊 

I tak se to dá říct. 😊 


Tak tímto se s vámi loučíme a budeme rády, když se s námi podělíte o své dojmy. Budeme se na vás těšit u dalšího Netflix okénka příští pátek!

Vaše Marťa s Míšou