Netflix okénko: The Crown

27.11.2020

Marťa & Míša

Dobrého dne všem našim milým poddaným!

Ruku líbám, milostivá. A i vy se pokloňte. Vaše královna přichází.

To je dnes ale pošmurno, není-liž pravda?

Jean, přineste mi okno, chci se podívat, jaké je dnes počasí. Ach ano, má drahá. Poprchává, asi si budu museti vzíti paraple. Dnes to na vyjížďku na oři svém nevidím.

Želbohu ani včera nebylo nejlepší počasí a má přijíti nazítří studená fronta. Co naplat, budeme muset místo vyjížďky zase servírovati čaj o páté. Co takhle si u něj pohovořiti o naší drahé přítelkyni královně Alžbětě a novinkách u dvora jejího?

Velice ráda, má drahá. Zrovna nedávno jsem v našem televizním přehrávači dokončila čtvrtoužto sérii pojednávající o jejím životě. A byla jsem z toho rozrušena! Jaké neblahé věci jež to dějí se v rodinách tak vysoce postavených!

Na tomto místě bychom s vaším dovolením skončily s naší aristokratickou konverzací. Ukázala se být náročnější, než jsme očekávaly. A popravdě řečeno, asi by vás to ani úplně nebavilo číst a my bychom se pořádně zapotily. 😊

Pojďme se pro tento článek o netflixovém seriálu The Crown spokojit s naší klasickou posh češtinou, na kterou jste si už jistě zvykli. 😊

V osmdesátých letech řeší Alžběta spory s premiérkou Margaret Thatcherovou. Princ Charles se ožení s Dianou, ale v manželství jim to vůbec neklape. (Netflix)

Tady bych asi měla uvést něco jako spoiler alert, ale to snad ani není nutné. Anotace vám už prozradila většinu hlavní zápletky, ale to se jí nedá zazlívat vzhledem k tomu, že se seriál inspiruje skutečnými událostmi. Přičemž slovo inspiruje je to klíčové, rozhodně to nelze brát jako nějaký historický dokument. V jedné recenzi mě nedávno zaujal titulek "Kdo touží po pravdě, ať přepne", ale tak dramaticky bych to neviděla. Nikdo z nás neví, o čem se "Bětka" běžně baví s manželem u oběda, takže všechny dialogy nutně musí být fikcí. Myslím ale, že se tvůrcům podařilo vyvážit míru, neupadli k přílišnému skandalizování, ale zachovali postavám důstojnost a nerozkryli všechny jejich karty.

Pozor, pozor. U toho spoiler alertu bych tě ráda zastavila. Protože nevím, jak jsi na tom ty, ale já rozhodně nejsem žádná expertka na britskou královskou rodinu, takže mne mnohé příběhy dost překvapují. A musím říct, že mne překvapilo i to, jak královskou rodinu neznají mnozí Angličané, u kterých bych to naopak nečekala.

Zrovna za znalkyni královské rodiny bych se taky neprohlásila, ale je mi bližší linie s Margaret Thatcherovou, o které jsem viděla několik filmů a jejíž příběh coby první premiérky mi je blízký. (jop, Martinka feministka, už jsme zase u toho :D). A upřímně je pro mě královnou čtvrté série především ona.

No to jednoznačně! A to hlavně díky úžasné Gillian Anderson. Herečce, kterou všichni (kromě Marti) můžete znát z též populárního seriálu Sex Education či pro pamětníky Akt X. 😊

Pojďme u ní ještě chvíli zůstat. Jestli jsem si u filmu Železná lady s Meryl Streepovou říkala, že je dokonalá Thatcherová, tak Gillian tu dokonalost posouvá ještě o level výš, ať už gesty, pohybem, ikonickým účesem nebo dikcí s hlubokým klesáním hlasu na konci frází.

Nezapomeňme na její dokonalé předvedení sípavého hlasu, který Železná lady měla. Dokonalost jejího provedení je prokazatelná na tom, že mi začala lézt na nervy ještě předtím, než dokončila první větu.

Kdo tedy úplně překvapivě lezl na nervy mně, byla princezna Diana. Éra její největší slávy mě stihla v životě ještě minout a vlastně jsem o ní měla dost neúplnou a zkreslenou představu. 

Se zkreslenou představou rozhodně souhlasím! Nejen o charakteru Diany, ale i o dynamice jejího partnerského vztahu s princem Charlesem. Vždy jsem si myslela, že to byl ten dokonalý pár á la Marťa a Jindra, který všichni milovali a jenž byl rozdělen až nečekanou smrtí. Musím však říct, že jsem na seriálovou Dianu neměla tak jednoznačný pohled. Mé sympatie a antipatie k ní byly jak na horské dráze. Na jedné straně ano, byla to mladá holka, která chtěla být středem pozornosti, ale na stranu druhou si neumím představit život s někým, pro koho nejsem dost dobrá, a kdo mi dává značně najevo, že taková nikdy nebudu, protože se stále vrací za jednou a tou samou ženou - kterou si po mé smrti potom ještě ke všemu vezme...

Mám to úplně naopak. 😊 Před seriálem pro mě byl Charles vždycky ten špatný zrádce, který chudinku Dianu podváděl, ale teď jsem se naopak přidala na jeho stranu a začala fandit jeho vztahu s Camillou, kterou vždycky miloval a nemohl si ji vzít, což musí být dost drásající. Možná proto jsem seriálové Dianě nepřišla na chuť. 😊 

No jo, jenže seriálová Diana do vztahu nešla s tím, že nebude milovaná. Tady je právě celý ten problém královské rodiny, který nejspíš nikdo nemáme šanci pochopit - ani Britové to pořádně nechápou a spíš je to ani nezajímá. 😊 Charles si vzal Dianu, kterou nemiloval, protože musel, ale Diana byla v tom vztahu tak nešťastná, že chudák trpěla nelehkou psychickou nemocí, se kterou nikdo nic nedělal i přesto, že to byla všeobecně známá informace...

K tomu se váže další věc, která mě v poslední době zaujala, a teď mě napadla, když už jsme u těch zveřejněných neduhů. Diana kdysi velmi otevřeně promluvila o své poruše potravy i o vztahu s Charlesem v rozhovoru s BBC, který poté obletěl celý svět. Její bratr teď ale tvrdí, že to nebylo tak docela dobrovolné a že členy královské rodiny vydíral na základě falešných dokumentů jeden z redaktorů BBC, takže celá věc putuje k soudu (a v sázce je samozřejmě dobré jméno takového mediálního gigantu, jakým BBC je). Nebudu to tu rozebírat, ale kdyby vás to zajímalo, přihodím vám třeba nějaký odkaz (tady jsme o tom měli článek na Aktuálně). Jen mě zaujalo, že se tahle kauza vyrojila po takovém úspěchu seriálu, asi se toho mediálního boomu někdo snaží využít...

Hele souhlasím. Kolem královské rodiny je takových drbíků, že bys je na jedné ruce ani nenapočítala. Viz jak je možné, že jsou Dianiny děti zrzavé, když Charles má tmavé vlasy? Nevím, jestli jste si toho všimli, ale seriál se nám snažil podsunout jednu teorii tím, že využil k zobrazení Dianina milence herce zrzavých vlasů. Možná i proto se mezi Angličany šíří vtípek, že byla princezna zavražděna přímo královnou, protože se jí potřebovala zbavit. Ale do toho bych opravdu nezabrušovala, neb já nemohu přihodit ani odkaz. Pouze přítelovo vtipkování, a to bych za relevantní vážně nepovažovala. 😊 No nic, konec tomuto filozofování o něčem, o čem víme houby. 😊 Kdo další tě v seriálu zaujal, Marti?

Ale pokud byste ještě o nějaké ty drbíky přece jen stáli, můžu vám třeba prozradit, že tvůrce seriálu Peter Morgan je zetěm Karla Schwarzenberga, což mi přišlo jako docela vtipné a nečekané propojení s českou politickou scénou. :D Ale bizárky už nechávám za dveřmi a jdeme od toho zpět k Míšině otázce. Líbilo se mi, že seriál mírně poodhalil i vztahy mezi královninými dětmi, o kterých jsme toho doteď moc nevěděli, a nebyly (kromě Charlese) úplně ve středu pozornosti. Každopádně, když už jsme u Charlese, to je tvůj seriálový oblíbenec, čím tě tak uchvátil, Míšo?

No, tak pojďme na to!  Ale připravte se na dlouhatánský monolog. V prvé řadě chci poukázat na to, jak geniálně tuto složitou postavu vycházející herecká hvězda Josh O´Connor ztvárnila. Od gestikulace, mírně nahrbeného postoje po neskutečné detaily v mimice! Opět jsem nucena zmínit - vzhledem k našemu studiu herectví - že absolutně nechápu, jak tohle někdo dokáže. Je něco jiného být hercem, který ztvárňuje nějaké vymyšlené postavy neznámého příběhu. Herci seriálu The Crown však přicházejí k již hotové a všemi známé osobnosti, kterou musí doslova okopírovat. A to se O´Connorovi povedlo na jedničku podtrženou. Nejspíše není chytračka Míša jedinou, kdo si toho všiml. Josh totiž momentálně získává nejednu filmovou cenu. Tou poslední je Televizní cena Britské akademie pro nejlepšího herce ve vedlejší roli. O to více mě překvapilo, že do začátku svého natáčení o královské rodině nevěděl ani ň. 😊   

"I thought, I can't add anything to this," he said in a video call from London. "I'm a republican. I'm not interested in the royal family." 

Touhle informací mě Míša docela dostala. Dění na britském dvoře občas sleduji kvůli práci, když se děje nějaká velká událost, jako je svatba nebo narození potomka. Vždycky mě fascinovaly ty davy royalofilů (tohle slovo asi neexistuje, ale přišlo mi trefné :D), které stanují před porodnicí a pak  hromadně jásají, když se konečně dozví, jestli Kate porodila holčičku nebo chlapečka. Takže jsem trochu získala dojem, jak to všechny (minimálně) Angličany zajímá a jak je to pomalu součástí britských učebních osnov. 😊 

Takových je opravdu jen malá hrstka a jsou to zejména ti, kteří nemají nic jiného na práci. 😊 Mnozí se o rodinu příliš nezajímají a někteří ji dokonce nesnáší. Málokdo je schopen přijmou to, že urození nemusí pracovat a vlastně žijí z jejich daní... I Josh v jednom ze svých interview zmínil, že královskou rodinu příliš nechápe. Jako příklad dal neporozumění, jak může Charles pronést, že dokud jeho matka nezemře, tak nebude jeho život naplněn. Zároveň mu primárně tyto zvláštnosti sloužily jako hlavní pramen inspirace k uchopení celé postavy. 

"And then he says, 'I'm essentially waiting for my mother to die in order for my life to take meaning,'" O'Connor said. "I read that line and I was like, 'Well, that's enough to get your teeth into.'" 

Nebyly bychom to my, abychom nezmínily tradičně kostýmy (že vy na to čekáte, hm?). Oceňuji, jakou si dali kostyméři práci, aby napodobili skutečné róby především ženské části seriálového osazenstva (pánové prominou, ale tam toho není moc co vymýšlet a stačí se řídit etiketou - šedý oblek na den, do divadla smoking a hotovo :D). Hlavně u Diany se snažili přiblížit jejím outfitům, které ve střihu lehce poupravili, aby byly lichotivější. I tak se teď ale připravte na šok - moje oblíbená formulace "její šatník bych vykradla" tentokrát nepřijde, protože móda 80. let není zrovna moje oblíbená, a mnohem spíš bych oblékla usedlý kostýmek královny než třeba šaty s širokými rameny. 😊 Co ty, Míšo?

Přiznám se, že tentokrát jsem si kostýmů až tak nevšímala. Nejspíš jsem to brala jako takovou samozřejmost k ucelené scéně a celkovému příběhu. Takže se jim to nejspíš povedlo! Dokonalým napodobením královských oděvů jsem ani nepřemýšlela nad tím, že by tomu mohlo být jinak. 😊 A jinak, já královnu za svou oblékací ikonu nepovažuji. ☹

Pomalu se blížíme do finále naší královské audience. Takže se hluboce skláním a couvám, nejen proto, že dvorský protokol nedovoluje se k panovnici otočit zády, ale hlavně, protože si myslím, že se tvůrcům povedlo prostředí i postavy zachytit opravdu bravurně. Není divu, že si prý seriál oblíbila i samotná  Alžběta! A chci už jen dodat, že po zhlédnutí každého dílu jsem měla pocit, že se maličká špetička toho aristokratického šarmu a důstojnosti někde ve vzduchu rozptýlila a zůstala v nás společně s obdivem k vlastnostem, jako je loajalita, smysl pro povinnost nebo služba vlasti a čest, které se mnohdy v naší společnosti vytrácejí a jsou vytlačovány hulvátstvím a sobectvím. Někdy je zkrátka nejlepší nenechat  se strhnout emocemi nebo vyprovokovat ke konfliktu, ale zůstat v klidu s nadhledem, zkříženými kotníky a rovnými zády sedět a uplatnit královninu oblíbenou strategii "do nothing", která je mnohdy paradoxně nejvíce odzbrojující. 😊 

Krásně jsi to napsala! Já bych jen na závěr dodala že bychom si ze seriálu mohly odnést tuto myšlenku. Zkusme i v nejhorších situacích nevěšet hlavu. Vždyť i postava královského mluvčího - tuším - z jedné z posledních epizod dokázala svůj vyhazov obrátit ve svůj prospěch. 😊 I když se nám někdy zdá, že nám už hůř být nemůže a vše se pouze kazí, zaradujme se. Ze dna vede už jen cesta nahoru. Odrazme se a těšme se na ty skvělé věci, které na nás čekají. 😊

Tak to je dnes za nás všechno. Budeme rády, když nám dáte vědět, jestli jste seriál také sledovali a jak na vás zapůsobil. Klidně nám napište do komentářů, zda sledujete novinky na královském dvoře, nebo jestli vás to nechává úplně chladnými. My se s vámi loučíme a přejeme vám krásný víkend. 😊


Jejich královské výsosti Marťa & Míša 😊