Netflix okénko: Queen's Gambit

20.11.2020

Krásný pátek všem! Vítáme vás u posledního článečku tohoto týdne, ve kterém se nebudeme zabývat ničím jiným než naším milovaným žroutem času, Netflixem!

Tentokrát společně s Míšou zahájíme recenzní partii dalšího netflixového hitu s názvem Queen's Gambit (česky Dámský gambit), ve které vám sdělíme, jestli uhrál seriál ten správný šach mat na naše emoce, nebo jestli naopak smrtící tah udělíme my. Míšo, jsi na tahu.

Téda Marti. Koukám, že si tady královsky rozjela šachovou terminologii.

A to je asi tak všechno, čeho se ode mě, co se šachů týče, dočkáte. Po letech, kdy jsem šachovou figurku ani nedržela v ruce, už teda úplně nezhodnotím, jak dobré partie hlavní postava odehrála. 😊

Však to Marti, nevadí. Šachovou figurku nemusíš držet, vždyť i seriál ti naznačil, že si to nejlépe procvičíš v hlavě! Pojďme dnešní partii zahájit anotací, kterou k seriálu vytvořil Netflix.

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí.

Tak co Marti, nalákal tě tento "bomba strhující" popisek, nebo ses o seriálu dozvěděla jinou cestou?

Musím přiznat, že bombastický titulek v kombinaci s vysokým hodnocením na ČSFD mě přesvědčily. A hlavně - jakmile nějaký seriál zavání silnou, nezávislou ženskou postavou, jejíž hlavní ambicí není ulovit místního krasavce, tak si mě získá. Holt feministické sklony se ve mě nezapřou. 😊

Já na druhou stranu musím přiznat, že jsem seriálu hodně dlouho odolávala. Zprvu tomu bylo právě kvůli hlavní postavě, kterou ztvárnila Anya Taylor-Joy. Na chuděru jsem si vytvořila averzi právě kvůli jejímu předchozímu obsazení v mém milovaném seriálu Peeky Blinders, ve kterém se představila jako klasická americká, můžu si dovolit použít označení "typka pipka"? Druhým důvodem byl pak obrovský hype, který se kolem tohoto seriálu spustil na sociálních sítích. Mám tendenci na takovéto "záplavy" všemožných doporučení reagovat odmítnutím.

Takové problémky naštěstí my - lidi, kteří trpíme naprostou neschopností rozpoznávat obličeje (a tedy i herce) - vůbec řešit nemusíme. 😊 Já jsem seriál odchytla poměrně v začátku, takže mě minul i social hype. A právě proto, že jsem o této minisérii téměř nic nevěděla, neměla jsem ani žádná velká očekávání. O to větší pro mě bylo překvapení, jak mě příběh chytnul a jak jsem hlavní hrdince začala držet palce.

Přesně! Jelikož jsou večery delší a delší a seznamy nových seriálů na Netflixu se nebezpečně krátí, překousla jsem svůj prvotní předsudek a dala Queen´s Gambit šanci. A přesně jak Marti říkáš! Anya je tak neskutečná herečka, že stejně tak, jak ve mě svým výstupem v Peeky Blinders probudila obří nenávist k jí hrané postavě namyšlené bohaté Američanky, ve mě naopak v tomto seriálu objevila neskutečný soucit a podporu Beth. Později také namyšlené a bohaté Američanky 😊 😊

Pojďme si to shrnout - příběh vás zavede na svém začátku do sirotčince, kde se ocitne malá osiřelá vyplašená dívka, která v sobě postupem času objeví výjimečný šachový talent. Poté, co ji místní údržbář naučí základy a záhadné modré pilulky od sester v sirotčinci zase napomohou lepšímu soustředění, začne oslňovat geniálními tahy ve středoškolských šachových klubech - složených do té doby pochopitelně jen z mužů. Vlastně se nekoná žádné velké překvapení, společně s Beth procházíte jejím životním příběhem plným výher v šachách, ale i osobních proher se sklony k závislostem nebo balancování na hraně.

Přesně tak. Jediným překvapením pro mě byla postava nejspíše zamýšleného sexy cowboye, který je zprvu neporazitelným šachovým hráčem. Já se však nemohla přenést přes to, že by měla hlavní protagonistka dát pusu, nebo se nedej bože milovat s tím malým klukem z Love Actually, kterému v tomto seriálu pouze přidali knír a teď se všichni tvařme, že je dospělý. Stejné potíže mi přinášel i herec známý pro své působení ve filmu Harry Potter. K Dudleymu Dursleymu jsem prostě už od začátku nemohla získat respekt hodný šachového mistra.

Inu, jak říkám, my narušení jedinci, jsme tohohle úplně ušetřeni. 😊 Každopádně - to by bylo k příběhu tak asi všechno, vlastně jeho průběh tak trochu čekáte, i když ho občas oživí linka, kdy Beth tak úplně nezvládá svůj život. Holt genialita občas bývá vykoupena prohrou v jiné životní oblasti.

A u proher bych se ještě na chvilku zastavila. Co se mi totiž hrozně moc líbilo, bylo s jakou grácií hráči přijímali své často zdrcující porážky. S úsměvem na tváři, gratulací protihráči či zatlačenou slzou. Vždy pro mě byla jejich reakce neskutečně překvapující, protože jsem si na místě poraženého automaticky představovala sebe. "No tak to je vážně super no. Tak gratuluju no. Hm, taks vyhrál no. S tebou už nebudu nikdy hrát teda... " a mohla bych pokračovat. Jestli mi seriál něco přinesl, tak je to krása mile přijaté prohry, během které můžete protihráči říct i několik hezkých slov 😊 😊. S čímž, jak můžete vědět z jednoho z mých prvních článků, mám nemalý problém 😊 . 

Když jsme u krásy, asi vás nepřekvapí, že tradičně zmíníme také vyladěné kostýmy a budu se opakovat, ale ano - vykradla bych s radostí i Bethin šatník. 😊

Co se krásy týče, tak nemůžeme opomenout ani krásné kamerové scény. Sice nejsem student filmových studií, ale i tak jsem si všimla originality, s jakou nám kamera podává pohled na mnohé události.

A když už mluvíme také o tom, co nám seriál přinesl - zdá se, že náš volný čas brzy obohatí o domácí šachové turnaje. Mon chéri totiž mívá často mánie poté, co ho nadchne nějaké téma nebo koníček. No, asi vím, co letos Ježíšek chystá pod stromeček... 😊 A evidentně nejsme jediní, seriál prý celosvětově zvýšil prodej šachů o víc než 200 procent. 

U nás jsem takhle Vánoce chystala já minulý rok. Tehdy jsme byli do šachů šílení oba dva s bojem. Jenže jsme se nikdy neodvážili bitevní pole přenést z bezpečné šachové aplikace, která vás ujišťuje o správnosti tahů, na obyčejnou šachovnici, na které jste pánem i rozhodčím sami. Navíc nás (přítele) láska k této královské hře opustila po tom, co jsem ho rozdrtila během našich propršených britiš vánočních partií minulého roku.

Pomalu se blížíme ke konci našeho recenzního turnaje. Závěrem bychom vám chtěly říci, že seriál vás určitě nadchne, i pokud nejste zrovna šachový velmistr, udržuje totiž to správné napětí bez toho, aby vás zahlcoval pravidly, ale pokud jste tomu nakloněni, třeba vás i pár fint naučí. Není divu, protože tvůrci prý všechny tahy konzultovali s odborníky, a i když se nejedná o příběh podle skutečné události (jakkoli bych to nějaké šachové mistryni upřímně přála!), partie, které Beth v seriálu odehraje, jsou vypůjčené od skutečných špičkových hráčů. A velmi promyšleně jsou také pojmenovány jednotlivé epizody seriálu, které naznačují, že jsme ve skutečnosti svědky jedné komplexní šachové hry - Bethina životního příběhu.

A co vy? Už jste tuhle pecku viděli, nebo zatím unikáte spárům hypu na sociálních sítích? Budeme rády, když se s námi podělíte v komentářích. 😊

Tím to bude od nás pro tento týden všechno, přejeme vám krásný víkend!

Vaše Marťa a Míša