Netflix okénko: Emily in Paris

23.10.2020

Krásný pátek, milí čtenáři, vzhledem k tomu, že si asi nějakou dobu ještě posedíme doma, napadlo nás začít s novou formou odlehčených článků, které se budou týkat všemi oblíbeného a nejspíše i užívaného Netflixu. No a vzhledem k tomu, že jsme s Marťou největší posery a bojíme se začít s podcastem, nezbývá nám nic jiného, než volit formu rozhovorového článku á la snažíme se o dialog. 😊

Marťa: Dneska jsme se rozhodly, že pro vás společně zhodnotíme úspěšný Netlix-hit Emily in Paris, který mi doporučila Míša, protože není až takové tajemství, že jsem největší frankofil široko daleko a Paříž je moje l'amour numero un (po výrazu, který po přečtení tohoto spojení nasadil mon chéri, opravuji na numero deux :D), kterou si pravidelně dávkuji každých pár let. Momentálně už začínám mít deficit, takže jelikož na cestování to ještě nějakou chvíli nevypadá, rozhodla jsem se, že se do Paříže přenesu aspoň s Emily.

Míša: Já jsem na druhou stranu Francií obecně předávkovaná, neb jsem za svou sborovou "kariéru" navštívila Francii častěji než svůj vlastní pokojíček. No a vzhledem k tomu, že sama neumím francouzsky (krom několika vět a textů skladeb, které jsme na koncertech zpívali), setkala jsem se s mnoha vtipnými situacemi, podobně jako slečna na Netflixu.

Tak pojďme na to!


"Marketingová manažerka Emily Cooperová sbalí v Chicagu kufry a odjede za prací snů do Paříže. V novém životě musí řešit pracovní trable, přátele i lásku," láká fanoušky ke zhlédnutí anotace aktuálního hitu číslo 2 na českém Netlixu.


A já se upřímně nedivím tomu, jak vysoko je tahle seriálová pohodička. Jako fanynka Sexu ve městě jsem byla naprosto spoko.

Tak to já se tedy trošku divím. Ale možná to bude tím, že nejsem fanynka Sexu ve městě, protože jsem ho nikdy moc nesledovala. 😉

To bude kámen úrazu. Neb, pokud se nemýlím, scenárista i kostymérka Emily in Paris jsou ti, jež se podíleli na tvorbě mého oblíbeného devadesátkového seriálu. Pojďme se zastavit například u kostýmů, podle kterých jsem si seriál hned asociovala se Sexem ve městě. Marti, ty, taková milovnice módy, co jsi na to říkala?

Popravdě, jsem z toho dost na vážkách. Všude čtu ódy, které Emily prezentují jako módní ikonu. A souhlasím, že některé outfity byly fakt stylové a povedené, ocenila jsem hlavně třeba odkaz na Audrey Hepburn ve scéně v pařížské opeře. Ale obecně musím říct, že já mám radši minimalističtější a elegantnější módu, takže spousta modýlků na mě byla prostě MOC. Z tolika vzorů a kombinací mě občas bolely oči. :D

No tak jasný, však já neříkám, že bych to oblečení nosila, ale líbilo se mi, jak to bylo často sladěné se scénou, a cenila jsem, jak sebevědomě hlavní protagonistka vystupovala, a přijde mi, že dokázala udělat krásným outfitem i tu největší bizarnost (které často přítel nezapomněl okomentovat :D :D :D, čímž málem způsobil rozvod, protože mně se to naopak moc moc líbilo!). Takže ano, outfítky často šílenost - nevzala bych to na sebe - ale dcera Phila Collinse je zkrátka tak krásná a září sebevědomím, že jí prostě slušelo všechno, asi láska z mé strany, nebo co :D :D.

Já bych se jen rychle vrátila k té scéně - musím říct, že jako milovnice Paříže jsem fakt zbožňovala často až přehnaně vyumělkované a prosluněné záběry - a co tomuhle seriálu schází na příběhu, to rozhodně dohání na vizuální extázi. 😊

No jo, co jeden nazve vizuální extází, může být pro jiného false advertising. Upřímně, byla jsem v Paříži víckrát, než kolik mám na končetinách prstů, ale nikdy nevypadala tak jako na pohledech, instagramu, ve filmech či v tomto seriálu. Pak nemají lidé trpět Pařížským syndromem. Člověk všude vidí romantické filmy, ve kterých dva krásní lidé prochází dokonale nasvícenými a hlavně ČISTÝMI ulicemi Paříže a vzdychají, jak je svět krásný a hlavně romantický. Realita ale taková není!!!!!

Hele, nekaž mi iluze! V mých snech taková Paříž je! 😊

Počkat, počkat, počkat! Tys nebyla v Paříži?

Míšo, myslíš, že frankofilka jako já nebyla v Paříži?

A máš oči?

Hele, když tam jedeš správně naladěná a uděláš si správnou atmošku, je to paráda! Já ducha toho místa fakt miluju!

Tím asi myslíš, když si našetříš peníze na ubytování v posh částech a nevytáhneš nohy z centra, že?

No dobře, některé části nejsou až tak romanticky dokonalé. Ale pojďme zpět k Emily!

A hlavně k tomu, proč si člověk primárně pustí seriál. Čímž je hlavně příběh.

Jo, a tady se dostáváme k mému hlavnímu problému. Trochu jsem se chtěla pokochat Paříží a utužit absťák :), ale jinak vlastně nejsem úplně cílovka, protože mně občas právě ten příběh - nebo aspoň trochu sofistikovanější příběh - dost chyběl.

A co ti tam chybělo? Krásná holčina přiletí pracovně do Paříže, všichni ji začnou milovat, všichni chlapi ji milují a svět je krásný. Vždyť to má všechno!

No právě!!!! Takové klišé! Šílené! Víš, kolikrát jsme se s mon chérim zasmáli tomu, že jsme předpověděli děj nebo řešení situace dlouhé minuty dopředu? Kýčovitou scénu, kde její kamarádka zpívá uprostřed parku, snad ani nebudu zmiňovat.

Tak to my samozřejmě taky! Ale co víc může člověk chtít po náročném dni, než zapnout easy pohoda seriál, ve kterém není žádné drama, je to všechno milé a veselé!

Oukej, s tím souhlasím, v tom bude asi můj hlavní problém. Mně vlastně příběhově nenáročné seriály strašně nudí a iritují. :D Takže bych to shrnula asi takhle - na oddechový večer je to určitě fajn, ale jestli toužíte po hlubší pointě, Emily se radši vyhněte. 😊

Ale pokud si rádi děláte srandu ze stereotypů a chcete se po náročném dni zasnít a odpoutat se od nedokonalé reality, tohle je prostě fajn způsob.

No, k těm stereotypům... na mě to bylo občas moc černobílé. V prvním díle jsem se těšila, že si to bude dělat legraci jak z Francouzů, tak z Američanů, což mi přišlo vyvážené. Ale nakonec to trochu zůstalo u těch Francouzů. Na druhou stranu, pokud jste si někdy pokoušeli ve Francii něco objednat bez znalosti francouzštiny, určitě se se spoustou epizod ztotožníte. 😊

Souhlas! Zároveň si myslím, že pokud jste někdy zkoušeli domluvit s někým z Francie určitý program, zjistili jste, že to taky není úplná pohádka. Což podle mě seriál dokázal vtipně zpracovat a předvést. Začátek v 10:00 rovná se 11:30 a hlavně nám ukázal, že pozice manažera vnímá čas také jinak. To mě pobavilo asi nejvíc, protože to, tedy aspoň za mě, rozhodně odpovídá i českým poměrům.

To je ten bohémský způsob života, občas mám pocit, že ve mně koluje nějaká francouzská krev, hlavně co se týče chození na čas a chaosu ve všem. :D Ale už se přestaneme vykecávat a shrneme vám to na závěr. Takže, můj verdikt: pěkné pokoukání na oddech, když se vám nechce moc přemýšlet. Já už bych to znovu neabsolvovala, od pátého dílu jsem se začala nudit a modlila se, ať už to skončí (očekávaným způsobem). :D Ale tím vás nechci odradit, jen jsem si potvrdila, že prostě nejsem cílovka nenáročných romantických seriálů, a chyběly mi nějaké podněty, co bych si z toho odnesla k přemýšlení, což u seriálů celkem vyhledávám. 😊

Tak za mě, pyšného vyznavače odpočinkového a neintelektuálně stráveného času, je to super oddech a fajn vytržení z reality. Pokud jste milovníky Sexu ve městě, tak nebudete zklamaní. Rozhodně ale nečekejte složitou zápletku, podněty k filozofování ani velké drama (které inzeruje stránka ČSFD).

Na závěr bychom se s vámi ale přeci jen rády podělily o jednu nosnou myšlenku, která podle nás krásně vystihuje rozdíl mezi francouzskou a americkou náturou. Emilyin kolega Luc v jedné scéně říká, že Američané žijí pro to, aby mohli pracovat, ale Francouzi pracují pro to, aby mohli žít. Snaží se tím Emily naznačit, aby tolik nepropadala workoholismu a víc se soustředila na sebe, svůj volný čas a radost ze života. A my si říkáme, že bychom si to (nejen my) čas od času měli také zopakovat, až budeme zase zavaleni pracovními a jinými úkoly a z volného času se stane mantra, která je v nedohlednu. Protože žijeme jen jednou a měli bychom svůj čas trávit především se svými milovanými.

Tak, to je za nás všechno. Dejte nám vědět, jak se vám tento nový koncept líbí! Přišlo nám, že by to mohl být fajn způsob, jak někomu předat tip na nový seriál a dát lehkou a přátelskou formou vědět, co od něj čekat. 😊

Mějte se krásně, pusťte si o víkendu nějaký pohodový seriál a na viděnou v pondělí!

Vaše Marťa a Míša