Jak jsme degustovali on-line

04.11.2020

Marťa a Jindra

Drazí čtenáři, dnešní článek bude opět trochu netradiční, protože jsem k němu přizvala speciálního hosta. A nebylo vůbec jednoduché ho přemluvit, to mi věřte. 😊

Společně bychom vám chtěli shrnout své dojmy z on-line degustace vína, kterou jsme minulý pátek absolvovali, ale třeba vám i předat tip, jak si udělat hezký karanténový večer či rande s vaší drahou polovičkou v této době, kdy není možné vyrazit nikam ven. Už asi máte tušení, že? 😊 Doufám, že jste natěšení, protože dnešní článek píšeme společně s mým nejdražším.

Marťa: Tak Tě pěkně vítám na "škatulce", miláčku.

Jindra: Děkuji, potěšení na mé straně. Potěšení a vyděšení, neboť si moc nevím rady, jak na to...

Tohle je vlastně tak trochu historický moment odhalení, protože čtenáři, kteří tě neznají, asi poprvé zjistili, jak se ve skutečnosti vlastně jmenuješ. 😊 Inu, ale pojďme k tématu, minulý pátek jsme absolvovali jednu moc milou akci, o které bychom vám rádi poreferovali. A protože s tímhle nápadem přišel Jindra, s radostí vám poví, co ho k tomu vedlo.

Jednou jsem se takhle zrána vzbudil ještě před budíkem (protože má milá, majíc pravidelnou podzimní virózu, chrápla) a jako obvykle v této situaci jsem si těch pár poklidných minut zbývajících do nemilosrdného zavrčení mobilu zkrátil prohlížením novinek na facebooku. Po nedlouhém scrollování na mě vyskočil příspěvek Ladislava Špačka o tom, že se za jeho virtuální přítomnosti bude konat on-line degustace prémiových vín.

No tak to ale vůbec není pravda!! Já jsem chrápla (všimněte si té nedokonavosti, chrápla, nikoli chrápala) jen jednou v životě a tys musel být zrovna jako na potvoru vzhůru. :D Tss! No nic, za ten skvělý nápad ti to odpustím. Stejně si myslím, že by spíš Láďa Špaček měl sledovat tebe, aby se přiučil něčemu o gentlemanství. 😉 Ale uznávám, že v someliérství možná má co předat, přece jen má před námi "napito" dopředu, tak jsem svolila. 😊

Co se týče počtu let, tak určitě, ale co se týče množství zpracovaných lahví, tak to si nejsem jist. :-D

Vzhledem k tomu, že tobě stačí dvě skleničky a spíš pod stolem, tak bych mu zásluhy neubírala. 😉 Každopádně, nejsme (zatím) úplně vinní experti, v minulosti jsme se naučili rozlišovat jen pár základních odrůd, tak jsme se chtěli něčemu dalšímu přiučit. A hlavně - dost nám chybí večerní vysedávání po restauracích.

To rozhodně! Večerní, odpolední i ranní - víno nám nemůže uškodit v žádné situaci včetně snídaně 😊 Každopádně, určitě se nemůžete dočkat pokračování toho napínavého příběhu - co se asi stalo poté, co jsem ten facebookový status rozkliknul??? Inu, dozvěděl jsem se všechny zajímavé detaily o tom, že všem účastníkům budou poštou zaslána tři vybraná vína včetně speciální sklenice a že je budeme během cca dvou hodin koordinovaně popíjet za odborného komentáře someliérů a za soustavného Špačkova tepání za to, že fleky na skleničce od rtěnky jsou horší než ponožky v sandálech.

Zapomněl jsi dodat FRANCOUZSKÁ vína a za účasti FRANCOUZSKÝCH vinařů, kteří se připojili on-line přímo ze svých Chateau (protože každé druhé vinařství ve Francii se jmenuje Chateau + něco, jak jste mohli vidět třeba i v námi recenzované Emily in Paris). No uznejte, tomu se nedá odolat! Takže jsem samozřejmě nadšeně souhlasila a připravila si tekutou rtěnku, se kterou je možné popíjet důstojně bez otisků. 😊

Ano - sám velký Špaček radil, že žena by při popíjení vína měla být nalíčena neslíbatelnou rtěnkou. A potvrzuji, že takovou jsi měla. Ověřeno za vás. Po FRANCOUZSKU.

Vždycky, když jsem v rozpacích, používám hlášku "Víc vína!". Takže si jdu radši rovnou otevřít Prosecco. :D

...což je levnější a méně kvalitní obdobou šampaňského, oproti kterému nemusí zrát v sudech 15 měsíců, jak jsme se dozvěděli. Také nám bylo názorně předvedeno, že při otevírání sektu (tj. šumivého vína) máme točit lahví, nikoli korkem, a že při otevření nemá dojít k výbuchu a prostřelení stropu k sousedům, ale má se ozvat pouze lehké pššššš. Což se mi povedlo, ne? 😉

Nepochybně, byl jsi taaaak šikovný (povinná hláška, ještě jsem prý mohla přidat silný a udatný). 😊 Takže, jak už jsme nakousli, začali jsme šampaňským, které tedy za mě bylo bezkonkurenčně nejlepší (skoro ještě lepší než to v Nice)! Taky jsme dostali pár rad, s jakým to kombinovat sýrem, na což jsme ostatně byli připravení. Drahý nakoupil sýra tolik, že jsme poslední dojedli až včera. 😊

Než jsme stihli dopít první lahev, nedočkavý Láďa už otevíral druhou - tentokrát bílé víno. Jménem Chateau Le Grand Verdus. Z Bordeaux. Obsahující z 60 % Sauvignon Blanc, z 30 % Sémillon a ze zbylých 10 % Muscadelle. Ale hlavně - HLAVNĚ neuvěřitelně krásně a bohatě vonělo. Viď? Co všechno jsi v něm cítila?

Popravdě - doteď jsem si myslela, že jsem na vonné složky vína docela expert a spolehlivě rozeznám vína z Evropy a z tzv. nového světa (tedy třeba Jižní Ameriky nebo Austrálie) jen po vůni. Ale houby, tenhle mix mi voněl naprosto jasně po černém ovoci (hlavně rybízu a bezinkách), ačkoliv v něm měly být citrusy a ovoce bílé. Takže moje slibná someliérská kariéra je v tahu. :D A přezdívka Madame Champagne už je taky zabraná tou paní, která nás degustací provázela, takže zase utřu nos.

Paní si zvolila takovou přezdívku, ale Ty sis zvolila takový život. Svým vybraným chováním, elegancí a důstojností (a příchylností k vinnému moku) jsi skutečnou madam s velkým M jako Martinka Maruška Magdalenka.

Aneb jak říci o někom, že je alkoholik, tím nejsladším způsobem :D (a ještě machruje, že si pamatuje všechna moje jména). 😊 Co ale až tak sladké nebylo, byl poslední degustační vzorek. Obecně nejsme moc fanoušky červeného vína a na první dobrou nás testované červené - mix Merlotu a Cabernetu z Bordeaux - nezaujalo, hlavně ve srovnání s předchozími. Ale! Včera jsme ho chtěli využít k ilustračním fotkám (během degustace jsme zase tak moc nefotili, protože jsme si to chtěli užít) a... celá flaška nakonec zmizela.

A to nejen kvůli tomu, že jsem první sklenku z praktických photoshootových důvodů exnul. Měli jste vidět ten vyděšený Martinčin výraz. Takový neměla ani při sledování Texaského masakru motorovou pilou, natož při Haunting of Bly Manor. Nicméně má princezna se nenechala zahanbit a rychle mne - ostatně jako vždy - nejen dohnala, anobrž předehnala!

Oceňuji, že jsi použil mou oblíbenou archaickou spojku, kterou jsem tě naučila! :D Tak tímto bychom už asi pomalu uzavřeli tento článek, v němž jsme už ztratili veškerou možnou důstojnost. 😊 Na závěr vám ještě předáme jedno someliérské moudro, a sice, abyste si, až nás budete napodobovat, dali pozor na výběr skleničky na víno. Jak jsme se totiž přesvědčili, i taková maličkost může chuť docela výrazně ovlivnit.

Jestli budete mít příležitost se na nějakou, byť vzdálenou, on-line degustaci připojit, rozhodně doporučujeme do toho jít. Anebo si třeba jen udělat doma hezký večer, pěkně se obléct, pustit si příjemnou hudbu a dát si dobrou večeři s dobrým vínem při svíčkách, jako byste byli v restauraci. Ať už s partnerem, nebo s někým, koho byste rádi pozvali třeba na rande.

My se s vámi loučíme a vínu zdar!